Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Dyskusja tłumaczona na PJM - zapraszamy!

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Dyskusja tłumaczona na PJM - zapraszamy!

Dyskusja tłumaczona na PJM - zapraszamy!

7 marca 2015(sobota) godz. 19.00 - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - dyskusja "O Sprawiedliwych - nie pomnikowo" w PJM

 

 

Miejsce: sala projekcyjna A na 1 piętrze, wstęp wolny

 

6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Z tej okazji zapraszamy na dyskusję, podczas której porozmawiamy o pamięci o Sprawiedliwych i upamiętaniu ich postaw. Zastanowimy się, jak mówiono i pisano o Sprawiedliwych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od lat powojennych do dziś.

 

W ostatnich latach narasta publiczna dyskusja na temat upamiętniania Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Jej rezultatem jest wiele projektów upamiętnień: m.in. dwa pomniki mające powstać w Warszawie, projekt kaplicy w Toruniu, a także przygotowywane w Markowej muzeum imienia rodziny Ulmów. Gorącą polemikę wywołuje planowana lokalizacja – w bliskim sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pomnika Bohaterów Getta. 


Dyskusja organizowana w Muzeum pozwoli przyjrzeć się tym zjawiskom w szerszym kontekście: jak funkcjonował i funkcjonuje dyskurs o Sprawiedliwych w krajowej historiografii, w sferze społecznej, symbolicznej, w inicjatywach edukacyjnych i twórczych. Zastanowimy się, jak temat ukrywania i udzielania pomocy Żydom obecny jest w polskich szkołach, jak opracowywany jest w sztuce współczesnej, jaką rolę pełni w dyskusji publicznej, jak kształtuje pamięć zbiorową i, co za tym, jak wpływa na obraz polsko-żydowskich relacji?

 

W dyskusji udział wezmą: Ewa Junczyk-Ziomecka, Grzegorz Siwor, dr Patrycja Dołowy, dr Tomasz Żukowski. Prowadzenie dyskusji: Joanna Król

Galeria zdjęć

  • Logo muzeum

    Logo muzeum

Powrót do: Aktualności