Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - warsztaty Encyklopedii Sztuki w PJM

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / warsztaty Encyklopedii Sztuki w PJM

warsztaty Encyklopedii Sztuki w PJM

Zapraszamy niesłyszącą młodzież na bezpłatne warsztaty do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Zaproszenie do udziału w warsztatach Encyklopedii Sztuki w PJM

Zapraszamy niesłyszącą młodzież na bezpłatne warsztaty do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Warsztaty prowadzone są przez niesłyszących edukatorów - członków Grypy Artystów Głuchych. Możliwe jest tłumaczenie na j.polski foniczny.

 

Zgłoszenia grup prosimy wysłać na adres: encyklopediapjm@gmail.com

lub telefonicznie: 502-175-192

 

To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sztuce w swoim języku! W Polskim Języku Migowym! 

 

 

więcej informacji:

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym

to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. Powstaje w oparciu o Leksykon Grupy Artystów Głuchych GAG, w ścisłej współpracy z GAG.


Naszym celem jest tworzenie bazy wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być dla niech trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym osobom (młodzieży, ale też dorosłym) na zdobycie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.

Powstają zwięzłe definicje podstawowych pojęć dotyczących sztuki tłumaczone na PJM.

Na liście dotychczas nagranych krótkich filmów-definicji (prawie 100!) znalazły się między innymi tak podstawowe pojęcia jak: kompozycja, fotografia, fotomontaż, faktura, blejtram, grafika, animacja, kolaż, kolekcja, rzeźba i inne. Ale też nieco bardziej skomplikowane jak np.: op-art., hipperrealizm, unizm, neoplastycyzm, czy podstawowe kierunki, tendencje i zjawiska w sztuce: secesja, historyzm, kubizm, konstruktywizm. Jak i sylwetki twórców: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku, w ścisłej współpracy z GAG. Powstało wówczas ponad 40 haseł, sfinansowanych w całości przez Zachętę. W 2016 roku nagrane zostały kolejne we współpracy z GAG, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu Kultura Dostępna. Realizatorem była inicjatorka encyklopedii Paulina Celińska. W 2016 roku pracy nad encyklopedią towarzyszyły warsztaty prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. W 2017 roku, dzięki dotacji MKiDN, projekt jest kontynuowany przez Fundację Kultury bez Barier z udziałem MNW, Zachęty oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Artinfo.pl, pod patronatem Świata Ciszy. Warsztaty poprowadzą: Daniel Kotowski i Marek Lasecki w Warszawie, Kinga Hołda i Michał Justycki w Katowicach, Monika Kozub w Krakowie.

Realizatorem projektu Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM) Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł2 w 2017 rokujest Fundacja Kultury bez Barier.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna. 


Patronat medialny: Świat Ciszy, Artinfo.pl


Fb/ Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym 

 

ZAPRASZAMY!

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie: warsztaty Encyklopedii Sztuki w PJM

Powrót do: Aktualności