Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - 74. Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / 74. Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

74. Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na 74. Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich z częścią dostępną dla osób z dysfunkcją wzroku

 

 

Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne, aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.

 

W ramach projektu "Dotknięcie tradycji - zbudujmy szopkę" wystawa szopek została przygotowana w specjalnej, dostępnej dotykowo części ekspozycji we współpracy ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku. Utworzono pomoce dotykowe i dźwiękowe: tradycyjną i modułową szopkę dotykową, architektoniczne detale dotykowe, słuchowisko z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, film dokumentujący przebieg warsztatów oraz podpisy i plansze w alfabecie Braille`a. 

 

Wystawę będzie można zwiedzać od 5 grudnia 2016 do 26 lutego 2017.

 

 

Kontakt:
Centrum Obsługi Zwiedzającego - tel. 12 426 50 60 
e-mail: info@mhk.pl 

 

Szczegóły na stronie: http://www.mhk.pl/dotkniecie-tradycji-zbudujmy-szopke

Galeria zdjęć

  • wystawa Szopek Krakowskich

    wystawa Szopek Krakowskich

Powrót do: Aktualności