Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Wsłuchaj się w historię AK

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Wsłuchaj się w historię AK

Wsłuchaj się w historię AK

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej "Wsłuchaj się w historię AK" z audiodeskrypcją oraz makietami i przedmiotami do dotykaniaSłuchający dowiedzą się m.in. jak wyglądają pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, order Virtuti Militari, nieśmiertelniki żołnierzy Wojska Polskiego, kurtka mundurowa o. Adama Studzińskiego - kapelana spod Monte Cassino czy sidolówka - granat produkowany przez konspiracyjne wytwórnie w Krakowie. 


Natomiast, poprzez dotyk mogą poznać wybrane eksponaty m.in. rekonstrukcja czołgu Vickers, fragment kadłuba bombowca Halifax, a także klucze telegraficzne. Trasa zwiedzania wyposażona została dodatkowo w makietę, która obrazuje kształt granic oraz poszczególnych województw II RP oraz makietę rakiety V2. Dostępne są również repliki munduru Pomocniczej Służby Kobiet, munduru oficerskiego Wojska Polskiego, granatu trzonkowego, nieśmiertelnika, pistoletu Walter P38 czy orderu Orła Białego.Guzik na pamiątkę!


Muzeum AK wyprodukowało również repliki guzików według wzoru z 1927 roku w formie przypinek. Osoby niedowidzące i niewidome otrzymają je na pamiątkę wizyty. Na guziku wyraźnie wyczuwalny jest wypukły rysunek orła. Na replice znajduje się wizerunek orła według obowiązującego od 1919 roku wzoru godła. Guziki te były stosowane stosunkowo krótko, ponieważ pod koniec 1927 roku zmieniło się godło państwowe, ale nieliczne egzemplarze przetrwały do 1939 roku. Warto się pospieszyć, ponieważ pamiątkowe guziki będą rozdawane jedynie do wyczerpania zapasów!


Autorem oprawy dźwiękowej audiodeskrypcji jest Pan Krzysztof Suchodolski.


Przed zwiedzaniem prosimy o zgłoszenie telefonicznie (12 41 00 770) lub w kasie Muzeum chęci zapoznania się z replikami wybranych muzealiów.


Pliki w formacie mp3 gotowe do pobrania na przenośny odtwarzacz: http://www.muzeum-ak.pl/stronysn/strona.php?idwyb=7


Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami i do wizyty w Muzeum! :)

Galeria zdjęć

  • eksponat Muzeum AK

    eksponat Muzeum AK

  • logo Muzeum Armii Krajowej

    logo Muzeum Armii Krajowej

Powrót do: Aktualności