Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zapraszamy na spektakl "Soundwork" w Teatrze Rozmaitości

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zapraszamy na spektakl "Soundwork" w Teatrze Rozmaitości

Zapraszamy na spektakl "Soundwork" w Teatrze Rozmaitości

03.12.2016 (sobota) g.19:00 - Teatr Rozmaitości - spektakl "Soundwork" z audiodeskrypcją


 

Cena bileu: 20 zł.

Przed spektaklem w  godzinach 17:00 - 18:30 warsztaty wprowadzające w scenografię spektaklu.

 

Rezerwacja biletów: anna.rochowska@trwarszawa.pl 

 

Opis spektaklu:

Tematem i bohaterem SOUNDWORK – spektaklu muzycznego Wojtka Blecharza jest dźwięk, opowiadanie o nim przez pryzmat wybranych aspektów muzyki XX i XXI wieku oraz próba definicji podstawowych elementów muzycznych, takich jak melodyka, rytmika czy dynamika.

Wojtek Blecharz: Wszyscy na co dzień słuchamy muzyki, a słuch jest zmysłem, który trudno wyłączyć, jednakże edukacja muzyczna czy społeczny dyskurs o tym, czego i jak słuchamy pozostają praktycznie znikome. Rozwijaniu słuchowej wyobraźni nie sprzyja także dominacja muzyki pop. W pracy nad spektaklem w TR Warszawa staram się przekazać aktorom swoją praktykę dźwięku. Służą temu improwizacja, kompozycja, budowanie instrumentów czy wydobywanie muzyczności z przedmiotów, które z pozoru jej nie mają.

Muzyka współczesna jest często odrzucana jako trudna, gdyż niełatwo znaleźć w niej elementy, które każdy z nas zna, takie jak harmonia czy melodia. Całe szczęście muzyka nie ogranicza się tylko do melodii i harmonii, a to właśnie muzyka współczesna jak żadna inna oferuje wyjątkowe bogactwo dźwiękowych kolorów, intensywności, szorstkości, półcieni, szeptów czy szmerów i właśnie to dźwiękowe bogactwo staje się librettem mojego spektaklu. Również to muzyka współczesna, jak żadna inna, umożliwia przygotowanie utworu muzycznego nie-muzykom, pozwala na wspólne tworzenie dźwięku i wspólne muzykowanie, które dziś jest również czynnością praktycznie wymarłą.

W jednej ze scen Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera Selma, główna bohaterka grana przez Björk, zaczyna słyszeć muzykę w odgłosach maszyn przemysłowych: stukach, świstach i zgrzytach. W jej wyobraźni wszystko zaczyna grać i współbrzmieć. Mam nadzieję, że SOUNDWORK pomoże pewne dźwięki i zjawiska muzyczne poznać oraz nazwać, pozwoli odkrywać muzykę tam, gdzie jej wcześniej nie dostrzegaliśmy i częściej zamieniać się nam w słuch.

Galeria zdjęć

  • Scena spektaklu

    Scena spektaklu

Powrót do: Aktualności